Võistlejate jaoks on viimane nädal ilmselgelt närvesööv aeg. Ühest küljest on lõpusirge silme ees, teisest küljest on see üle mõtlemise tippaeg. Kuidas ma saan vormi veel paremaks? Kas mu poseerimine on hea? Teen selle nädala kergemalt? Palju vett tarbida? Aga soola? Küsimusi on rohkem kui üks akadeemiline nõukogu suudaks vastata.
Viimase nädala treeningute sisuline pool on ka sageli mõistatuseks. Kes teeb vanaviisi, kes kogu keha trenne või progresseeruvat koormamist. Igal juhul on valik kirju. Arvestades superkompensatsiooni olemasolu, oleks kaunis mõistlik seda õlekõrt kasutada. See tähendab, et tänane trenn annab teatud ületaastumise efekti tulevikus. Laiemas laastus on superkompensatsioon ka põhjuseks, miks eksisteerivad treeningplaanid ehk makro-, meso- ja mikrotsüklid. Igal juhul on enamus inimestel treeninguga kaks sihti: teha korralikult trenni nädala esimeses pooles ja üldisemat laadi kergemat trenni nädala teises pooles. Sinna sekka pidevad poseerimised ja kavade harjutamised.
Selliste treeningute eesmärgiks on kulutada korralik hulk lihasglükogeeni ja seda siis viimasel hetkel laadida. Teine eesmärk on hoida keha toonuses, lasta valitud lihastel kauem puhata ja teistel jällegi vähem (lihas on hell, eesmärgiga seda paremini tunnetada-pumbata). Selline energia kulutamine ja taastootmine on jällegi vastuoluline ja sihipärane süsivesikute regresseeruv piiramine pigem kinnitust ei leia.
Küll on jumet tavapärasest suurema koguse süsivesikute tarbimisel ehk laadimisel, kui taustsüsteemiks on pikem dieet ehk piiratud kalorid. Siinkohal on aga kuldaväärt teadmine, kui palju on paras ja kuna, millele ma ei oska/saa vastata, kuna see sõltub inimesest! Kui keha pole kohanenud vastupidavuslike treeningutega ega paastutsüklitega, siis on küsimus kütuse valikus ja efektiivsuses. Laadimisel jällegi on võimatu puusalt ennustada, milline on organismi glükogeeni varu. Küll on fakt see, et kui hakatakse suurt energeetilist auku täitma, siis käitub organism teatud mõttes vaakumina: suureneb keha võime talletada intramuskulaarset glükogeeni. Maakeeli – rohkem powerit. Siinkohal on õige kiruda seda üldtuntud “tunne oma keha”, kuid paraku nii on. Samuti ei tasu kaotada pead. Meeste aladel on üldjuhul lihasseparatsioon suurem ja kuna keha energiavarud on loodetasti suuremad, siis paistab suurem ka kogu lihasmass. Grammivõrra, aga siiski.
Igal juhul soovitus võistlejatele: tehke mõistlikult trenni ja taastage kulutatud energia. Tühi kott ei seisa püsti!
Laval näeme!
Siim